Rzut poziomy – niech żyje parabola!

Kulka wyrzucana jest poziomo z pewną prędkością. Chciałbym Ci pokazać matematycznie, że torem ruchu kulki jest parabola, o ile oczywiście pominiemy opory ruchu. Co będzie potrzebować? Wiedzę, o co chodzi z tym rzutem poziomym. Wiedzę, jak zapisać położenie ciała w ruchu jednostajnym i jednostajnie przyspieszonym. Program desmos.com ( https://www.desmos.com ) …………….

Ruch po obrotowej scenie

Ruch obrotowy sprawia nam wiele problemów. Dlatego dobrze jest ćwiczyć umysł i wypracowywać porządne intuicje. A oto problem. Aktor, który stał na środku obrotowej sceny, porusza się ze stałą szybkością (względem sceny) w kierunku jej obrzeża. Należy narysować tor jego ruchu. W układzie odniesienia związanym z (obracającą się) sceną torem …………….

Co mierzy termometr?

Precyzyjniej: co mierzy termometr rtęciowy albo alkoholowy? Jak to co? Temperaturę. Prawda? Temperaturę czego? Wydawać by się mogło, że termometr mierzy temperaturę ciała, do którego przyłoży się termometr. Aha – odpowiednio długo trzeba przykładać – bo gdy się przyłoży na krótko (na przykład pod pachę), to nie pokazuje temperatury ciała. …………….

Układy równań liniowych w wolframalpha

Program wolframalpha pokazuje rozwiązanie liczbowe oraz graficzne układów równań. Niekiedy takie zadania pojawiają się na maturze z matematyki podstawowej. Oto przykład takiego układu równań: $$\begin{cases} y=2x-1 \\ y=\frac{1}{2} x+2 \end{cases}$$ Rozwiązanie jest pokazane tutaj: https://www.wolframalpha.com/input/?i=y%3D2x-1,+y%3D1%2F2+x%2B2 Rozwiązanie graficzne: Za pomocą programu możesz sprawdzić poprawność otrzymanej odpowiedzi, jak i dokonanych przekształceń algebraicznych …………….