Wymagania egzaminacyjne z matematyki – klasa 8; r. szk. 2020/21

Wymagania egzaminacyjne w skrócie W związku z pandemią i związaną z tym nauką zdalną uległy zmianie wymagania egzaminacyjne dla ósmoklasistów w tym roku szkolnym (2020/21). Informacje o nowych wymaganiach są dostępne na m.in. stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych. Aby ich nie szukać zbytnio, przedstawiam poniże ich listę. Do przypomnienia: Działania na …………….

Rzut poziomy – niech żyje parabola!

Kulka wyrzucana jest poziomo z pewną prędkością. Chciałbym Ci pokazać matematycznie, że torem ruchu kulki jest parabola, o ile oczywiście pominiemy opory ruchu. Co będzie potrzebować? Wiedzę, o co chodzi z tym rzutem poziomym. Wiedzę, jak zapisać położenie ciała w ruchu jednostajnym i jednostajnie przyspieszonym. Program desmos.com ( https://www.desmos.com ) …………….

Ruch po obrotowej scenie

Ruch obrotowy sprawia nam wiele problemów. Dlatego dobrze jest ćwiczyć umysł i wypracowywać porządne intuicje. A oto problem. Aktor, który stał na środku obrotowej sceny, porusza się ze stałą szybkością (względem sceny) w kierunku jej obrzeża. Należy narysować tor jego ruchu. W układzie odniesienia związanym z (obracającą się) sceną torem …………….

Co mierzy termometr?

Precyzyjniej: co mierzy termometr rtęciowy albo alkoholowy? Jak to co? Temperaturę. Prawda? Temperaturę czego? Wydawać by się mogło, że termometr mierzy temperaturę ciała, do którego przyłoży się termometr. Aha – odpowiednio długo trzeba przykładać – bo gdy się przyłoży na krótko (na przykład pod pachę), to nie pokazuje temperatury ciała. …………….