Co mierzy termometr?

Precyzyjniej: co mierzy termometr rtęciowy albo alkoholowy?

Jak to co? Temperaturę. Prawda?

Temperaturę czego?

Wydawać by się mogło, że termometr mierzy temperaturę ciała, do którego przyłoży się termometr.

Aha – odpowiednio długo trzeba przykładać – bo gdy się przyłoży na krótko (na przykład pod pachę), to nie pokazuje temperatury ciała.

Aha-Aha! To w takim razie zanim nie zmierzymy odpowiednio długo, to temperaturę czego pokazuje ten termometr?

Aha-Aha-Aha…

Jedyną odpowiedzią, jaka pozostaje, to ta, że termometr mierzy swoją własną temperaturę. To może się wydawać dziwne na pierwszy rzut oka, ale to działa! Termometr po dłuższym kontakcie z ciałem (pod pachami) zmienia temperaturę, zbliżając się do temperatury ciała. I wtedy jego temperatura jest bliska lub identyczna z temperaturą ciała, które mierzy.

A podobno nasze dłonie nie nadają się do pomiaru temperatury. Zwykle demonstruje się dwa eksperymenty.

W pierwszym dotykamy dłońmi przedmiot metalowy (np. klamkę) i drewniany (same drzwi). Ponieważ te przedmioty są w tych samych warunkach przez długi czas, więc mają tę samą temperaturę.

W drugim eksperymencie mamy trzy miski z wodą: zimną, letnią i ciepłą. W zależności od tego, do którego naczynia umieścimy dłoń, inaczej odczuwamy ciepłotę wody, chociaż temperatury wody w miskach aż tak znacząco się nie zmieniły.

Te eksperymenty mają na celu pokazać, że nasze dłonie nie są „dobrymi” „termometrami”. Zwykle na tym wniosku się poprzestaje. warto jednak zadać pytanie: Co w takim razie nasze dłonie mierzą? Nasze dłonie odczuwają „ciepło” inaczej niż termometr. Pełna zgoda. Ale o czym to informuje organizm? Jakie ma to dla niego znaczenie?

Owocnych poszukiwań! Może odkryjesz coś ciekawego?